چرا این سرویس‌ها در ایران ناموفقند؟

سالها از ارائه سرویس‌های ابری در دنیا می‌گذرد، و به‌خصوص در سال‌های اخیر موفقیت و اقبال بیشتری نصیب شرکت‌هایی شده است که در این زمینه‌ها فعالیت دارند. در زمینه CRM نیز شرکت‌های بین‌المللی زیادی وجود دارند، که مایکروسافت نیز جزو شرکت‌های پیشرو در این زمینه است. علیرغم این‌که موفقیت این سرویس‌ها در دنیا روزبه‌روز در حال افزایش است، ولی در ایران آن‌چنان که باید اقبالی به این سرویس‌ها (به خصوص در زمینه CRM) مشاهده نمی‌شود. در ادامه برخی مشکلات پیش روی سرویس‌های ابری را در ایران بررسی خواهیم نمود.

قبل از مطالعه این مطلب لازم است که توضیح دهم، که مایکروسافت CRM به دو شکل ارائه می‌شود: online و on premise. شکل on premise در سرورهای مشتری نصب می‌شود و تمام سرویس‌ها در شبکه داخلی شرکت ارائه می‌شوند. شکل online که به شکل یک سرویس در اختیار مشتری قرار می‌گیرد و هزینه نصب و نگهداری آن‌چنانی ندارد.

 

زیرساخت

اولین عامل در موفقیت هر سیستمی دسترس‌پذیری آن است. سرویس چه در داخل شرکت باشد چه خارج از آن ، بایستی دسترسی به آن به راحتی امکان‌پذیر باشد. در سرویس‌های ابری این دسترسی وابستگی کاملی به اینترنت خواهد داشت. نیازی به توضیح نیست که حتی در بهترین شرایط در کشور ما خدمات اینترنتی وضعیت مطلوبی ندارند. قطعی‌های زیاد، سرعت‌های پایین، پشتیبانی نامناسب و وابستگی به شرایط اقتصادی و سیاسی باعث عدم اطمینان به هر نوع سرویس اینترنتی در کشور ما شده است. در نتیجه، درصورت استفاده از یک سرویس ابری، به کرات شاهد عدم دسترسی به سیستم خواهیم بود.

 

ضعف قوانین حریم خصوصی

این قوانین به شکل دست و پا شکسته‌ای در حال حاضر تدوین شده و وجود دارند، ولی تقریباً بخش زیادی از آن‌ها اجرا نمی‌شوند یا ضمانت اجرایی مناسبی ندارند. حتماً طی چند ماه اخیر در اخبار شنیده‌اید، که پلیس فدرال آمریکا از شرکت اپل برای رمزگشایی یک آیفون متعلق به یک مجرم کمک خواست. ولی اپل به دلیل حمایت از حریم خصوصی از انجام این کار سر باز زد. کافیست این شرایط را با شرایط کشورمان مقایسه نماییم. به راحتی و با یک حکم از طرف انواع اقسام ادارات، ارائه دهنده سرویس ابری مجبور به همکاری و در اختیار قرار دادن دیتابیس خواهد بود.

 

ضعف قوانین

 

در شرایطی مشابه ممکن است باز به دلیل ضعف این قوانین، شرکت ارائه دهنده سرویس هرگونه سوء استفاده‌ای از اطلاعات مشتریان داشته باشد. بنابراین در این شرایط طبیعی است که مشتری تمایل به در اختیار داشتن کل سرویس و دیتابیس به شکل local داشته باشد.

 

کپی رایت

در شرایطی که شرکتی برای در اختیار گرفتن یک سرویس on Premise از نوع Microsoft CRM تقریباً هیچ هزینه‌ای نمی‌پردازد، تقریباً واضح است که بخواهد از آن استفاده نماید. در اکثر کشورهای دنیا خرید لایسنس مایکروسافت CRM برای یک شرکت هزینه‌ای چندین هزار دلاری در پی خواهد داشت. با قیمت فعلی دلار، یک شرکت فقط برای نصب لایسنس CRM بایستی ده‌ها میلیون تومان هزینه نماید. ولی درکشور ما، به راحتی و بدون هزینه شما می‌توانید از یک لایسنس اصلی استفاده نمایید. بنابراین فاصله هزینه‌ای بین یک سرویس online و on premise وجود ندارد، چه، اگر این فاصله وجود داشته باشد، اکثر شرکت‌ها به سمت سرویس online خواهند رفت.

 

سرویس ابری

 

سفارشی‌سازی

واقعیت امر این است که این موضوع هم برای online و هم برای on premise صدق می‌نماید. پلتفرم مایکروسافت CRM برای این‌که قابل استفاده باشد، باید سفارشی‌سازی‌های زیادی روی آن انجام شود. هردوی شرکت‌های ارائه دهنده سرویس‌ها تا زمانی که این نوع سرویس‌ها را ارائه ننمایند، توفیقی نخواهند داشت. ولی در زمینه مایکروسافت CRM این موضوع اندکی متفاوت است. برخی از customizationها و تنظیمات در حالت online برای کاربر در دسترس نیستند، و امور پیشرفته توسعه را در برخی موارد با خلل مواجه می‌نمایند.

 

در مجموع می‌توان گفت که آینده این سرویس‌ها در زمینه CRM در کشور ما آن‌چنان روشن نیست. تا زمانی که تغییرات قانونی مناسب و محکمی وجود نداشته باشد، تقریباً آینده روشنی نمی‌توان برای این موضوع در نظر گرفت. همچنان‌که تاکنون چند شرکت در این زمینه در ایران ورود پیدا کرده‌اند و پس از مدتی با شکست از بازار خارج شده‌اند.

 

نظرات
  1. علیرضا خراسانی 15:43 روز 26 دی

    سلام و تشکر از مطالب تخصصی شما

    اینقدرها هم که میفرمایید سرویسهای ابری بد نیستند.