مشکلی رایج در سیستم‌های قدیمی

یکی از مسائل اساسی در مقبولیت یک سیستم نرم‌افزاری، عملکرد بهینه آن در مدت زمان طولانی است. بسیاری از سیستم‌ها وجود دارند که در ابتدای کار عملکرد بسیار خوبی دارند، ولی در طولانی مدت به دلایل مختلف دچار مشکلاتی از قبیل کندی و قطعی می‌شوند. بدیهی است که عدم حل این مشکلات می‌تواند منجر به نارضایتی کاربران و مشتریان شده و سبب جمع‌آوری آن سیستم خواهد شد.

در این مقاله موارد کلی مربوط به عملکرد Microsoft CRM بررسی می‌شود. از آن‌جایی که بسیاری از این امور تخصصی هستند، توصیه می‌شود حتماً توسط افراد متخصص انجام شوند. درصورتی‌که سازمان شما نیروهای متخصصی در این زمینه نداشته باشد، می‌توانید از طریق این لینک درخواست ارزیابی خود را ثبت فرمایید.

 

معماری سرورها

اپلیکیشن‌های مختلف از نظر نحوه و میزان مصرف منابع سخت‌افزاری رفتار متفاوتی از خود نمایش می‌دهند. این موضوع با توجه به تعداد کاربران، تعداد تراکنش‌های روزانه، میزان دسترس‌پذیری سیستم و رشد سازمانی می‌تواند مشخص شود. افراط یا تفریط در این موضوع می‌تواند تبعات خاص خود را داشته باشد. برای مثال ممکن است برای یک سازمان کوچک از تکنولوژی Failover Cluster استفاده شود، که طبیعتاً هزینه نگهداری بالایی خواهد داشت. در طرف دیگر ممکن است برای سازمانی بزرگ Network Load Balancer استفاده نشود، که منجر به کندی شود. با توجه به امکانات Microsoft CRM، امکان جداسازی بسیاری از Roleها در سرورهای مختلف وجود دارد.

 

نگهداری و بهبود پایگاه داده

Microsoft CRM نیز مانند هر سیستم دیگری نیاز به مراقبت‌های جدی در مورد پایگاه داده دارد. این موضوع به خصوص با بزرگ‌تر شدن اندازه پایگاه داده اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. CRM به طور خودکار تعدادی Job مربوط به نگهداری دارد، که این شامل مواردی مانند Indexing و Cleaning می‌شود، ولی مشکلی که وجود دارد با بزرگ شدن اندازه پایگاه داده در برخی موارد این Jobها به درستی کار نمی‌کنند که بایستی حتماً عیب‌یابی شوند. برخی از جداول هم نیاز به نگهداری خاصی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به جدول Audit، WorkflowLog و POA اشاره کرد. در هرصورت بهبود عملکرد در این مورد نیز نیاز به مهارت و دانش بالایی در زمینه DB و نیز شناخت درست CRM دارد.

 

سفارشی‌سازی‌ها

یکی از مواردی که بسیار باعث مشکل می‌شود همین مورد است، زیرا Microsoft CRM به دلیل سهولت در سفارشی‌سازی باعث شده است هر شخصی/ شرکتی با اندک تخصصی وارد این حیطه شده و با اجرای غلط باعث مشکلات عدیده‌ای شده است. یکی از مواردی که بسیار کم رعایت می‌شود، استفاده محدود از پلاگین‌ها و ورکفلوهای Real Time (Synchronous) است. فقط در مواردی که واقعاً نیاز باشد بایستی این‌گونه کدنویسی‌های سفارشی به شکل لحظه‌ای عمل نمایند، در غیر این‌صورت به شکل اکید تأکید شده است که از امکانات Background استفاده شود.

مورد دیگر که بسیار مشاهده می‌شود، مشکلات ساختاری در ایجاد و انتقال Solution است. مواردی مشاهده شده که برای مثال برای هر Function از یک Web Resource استفاده شده است. یا مثال دیگری این‌که برای منطق‌های بسیار شبیه به هم به تعداد بسیار زیاد موجودیت مشابه ساخته شده است. این‌گونه موارد که نشان از بی‌تجربگی و عدم وجود تحلیل در پیاده‌سازی است، در طولانی‌مدت باعث کاهش کارایی سیستم می‌شود.

 

مشکلات سیستم

یک مورد بسیار مشهور که اخیراً در نسخه‌های 2016 و 365 بسیار دیده شده است، کندی سیستم در برخی موجودیت‌های خاص است. برای مثال درخواست‌ها (Case یا همان incident) در زمان به‌روزآوری و برطرف شدن زمان بسیار عجیب بالای 100 ثانیه را لازم داشتند. یا در مورد دیگری کل کارایی سیستم علی الخصوص در بخش جستجو و ویرایش و نمایش فرم‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای افت داشت. این‌گونه موارد معمولاً به دلیل وجود باگ در سیستم پیش می‌آیند و نیاز به تغییراتی در پایگاه داده و DLLها دارند.