چگونه مایکروسافت از Salesforce پیشی گرفت؟

در بازارهای فعلی، دیگر بحث بر سر استفاده از سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری نیست. دلیل؟ همه به این نتیجه رسیده‌اند که برای موفقیتی بلند مدت و پایدار بایستی ارتباطی دو طرفه و مناسب به مشتریان داشته باشند.

پس سوالی که اکنون مطرح می‌شود چیست؟ انتخاب یک سیستم مناسب.

در این مقاله درباره دلایل اصلی پیشی گرفتن Microsoft CRM Online از رقیب اصلی‌اش، Salesforce، بحث خواهیم نمود:

 

مقایسه CRM و Salesforce 

 

   1- هزینه استفاده از سیستم:

یکی از مهم‌ترین و شاید مهم‌ترین عامل در انتخاب یک سیستم هزینه‌های آن است. برای مقایسه در این زمینه بهتر است که نسخه‌هایی با قابلیت‌های یکسان انتخاب شوند. در حال حاضر هزینه استفاده یک کاربر در هر ماه 65 دلار Microsoft CRM Online Professional است. در مقابل Salesforce Enterprise Edition برای هر کاربر در هر ماه 125 دلار است. در کنار این موارد، درصورتی‌که بخواهید از امکانات بازاریابی و خدمات استفاده نمایید، این هزینه تا چند برابر افزایش خواهد یافت. این درحالی است که استفاده از امانات خدمات و بازاریابی Microsoft CRM بدون هزینه خواهد بود. درصورتی‌که مایکروسافت نیز از مدل قیمت‌گذاری مشابه Salesforce استفاده می‌کرد، مشتریان به جای 65 دلار بایستی 195 دلار پرداخت می‌نمودند.

 

   2- توافقنامه‌های خدمات (SLA)

Salesforce هیچ توافقنامه خدماتی ندارد، مگر این‌که مشتری درخواست نماید. حتی درصورت ارائه SLA نیز، آن‌ها به قدرت و زمان‌بندی SLAهای رقبا نیستند و زمان‌های Miantenance برنامه‌ریزی نشده بسیاری دارند. در طرف مقابل خدمات مایکروسافت دارای سطح پایداری 99.9% هستند و بازگشت هزینه درصورت عدم برآورده شدن SLA نیز برای مشتریان درنظر گرفته شده است. همچنین زمان‌های نگهداری و تعمیرات نیز کاملاً برنامه‌ریزی شده هستند.

 

   3- تنوع پیاده‌سازی

در کنار امکان پیاده‌سازی به شکل Cloud، امکان پیاده‌سازی ترکیبی (Clound + On-Premise) و نیز امکان On-Premise نیز فراهم گشته است. مشتریان با توجه به دغدغه‌های امنیتی و عملکردی می‌توانند هر یک از انواع آن را انتخاب نمایند.

این درحالی است که Salesforce فقط به شکل Cluod قابل پیاده‌سازی است.

 

   4- یکپارچگی

نیازی به گفتن نیست که مایکروسافت CRM از نظر یکپارچگی با سایر نرم‌افزارهای مرتبط مانند Office و اوتلوک انتخاب‌های متعددی برای کاربران ایجاد می‌نماید. اوتلوک به عنوان یک سیستم ایمیل بسیار راحت و پذیرفته شده به راحتی قابل استفاده در کنار CRM است. کاربران در آن واحد می‌توانند از اوتلوک یا مرورگر خود استفاده نمایند.

Salesforce تلاش‌هایی برای یکپارچگی انجام داده است، ولی مدت زمان طولانی جهت داشتن امکانات Microsoft CRM لازم دارد.

 

   5- قابلیت‌های آفلاین

در مایکروسافت CRM، امکان استفاده از حالت آفلاین به‌صورت رایگان و از طریق اوتلوک میسر شده است. کاربران در هر زمانی که دسترسی به اینترنت یا شبکه سازمان نداشته باشند، می‌توانند به شکل آفلاین کارهای خود را انجام داده و سپس داده‌ها را Sync نمایند.

Salesforce برای این قابلیت از هر کاربر در هر سال 300 دلار دریافت می‌نماید.