مقایسه دو نرم افزار کمپانی Microsoft

چند روز قبل شخصی در مورد مقایسه سیستم های Microsoft CRM و Microsoft Sharepoint سوالی از بنده پرسیدند. پرسش این شخص بیشتر در مورد بازار کار در ایران بود، ولی در این پست به طور کلی از منظر چند معیار مقایسه کلی بین این دو نرم افزار محبوب انجام می دهیم. معیارهایی که برای این دو نرم افزار در نظر گرفته ام به شرح زیر هستند:

 • حوزه کارکرد
 • پیچیدگی فرایندی
 • پیچیدگی توسعه
 • بازار کار

 

1- حوزه کارکرد

این دو نرم افزار از نظر حوزه کارکرد کاملاً متفاوت با یکدیگر هستند. Microsoft Sharepoint در حوزه مدیریت دانش کاربردی است. زمانی که نیاز به مدیریت جامع مستندات در سطح سازمان داشته باشید، گردش کارهای مشخصی برای مستندات تا انتشار نهایی آن ها مد نظر شما باشد، نسخه های مختلف مستندات و مقایسه آن ها برای سازمانتان ارزشمند باشد، شما قطعاً به یک نرم افزار مانند Sharepoint نیاز خواهید داشت. بسیار دیده ام که در سازمان ها نرم افزار Sharepoint را مانند مکانیزم Sharing در شبکه و ویندوز به کار می برند یا تمایل دارند که به این طریق آن را مورد استفاده قرار دهند. راهکار رایجی که برای Sharepoint و به خصوص در ایران استفاده می شود سیستم اتوماسیون اداری یا مکاتبات است.

در طرف مقابل، Microsoft CRM یا همان Dynamics CRM در حوزه تراکنش های جزئی با مشتریان کارایی فراوانی دارد. اگر تمایل داشته باشید فعالیت های انجام شده برای مشتریان را به دقت پیگیری نمایید، اطلاعات دقیق و مفصلی در مورد تماس، تبادلات و توافقات مالی در اختیار داشته باشید، کمپین های بازاریابی را برنامه ریزی، نظارت و اجرا نمایید یا موردهای خدماتی به مشتریان دنبال نمایید، در آن صورت شما به یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان نیاز دارید. در کنار امور این حوزه ها که به صورت پیش فرض در CRM انجام می شوند، با توجه به پویایی آن قابل تبدیل به یک سیستم ERP نیز هست. بدین شکل که می توانید راهکارهای متنوعی برای آن از جمله سایت، حقوق و دستمزد و حسابداری پیاده نمایید.

 

2- پیچیدگی فرایندی

با توجه به آن چه که در بند اول گفته شد، فرایندهای موجود در Sharepoint در مقایسه با Dynamics CRM بسیار محدودتر هستند، که این موضوع به کوچک بودن حوزه فرایندی آن بازمی گردد. در طرف مقابل یادگیری کامل منطق و Business موجود در Microsoft CRM بسیار سخت تر و زمان برتر است.

 

3- پیچیدگی توسعه

کدنویسی و توسعه برای هر کدام از دو سیستم نیاز به دانش مناسب NET. دارد. با توجه به این که هر دو از Framework مشابهی استفاده نموده اند، بسیاری از سفارشی سازی ها مانند گردش های کاری و افزونه ها شباهت خوبی به یکدیگر دارند. طبیعی است که سفارشی سازی های سمت client به توجه به مدل های متفاوت آن ها مقداری با یکدیگر متفاوت باشند.

یک برنامه نویس نیاز دارد که در کنار موارد گفته شده با JavaScript، HTML و CSS نیز آشنایی خوبی داشته باشد. چه، در هر دو نرم افزار قابلیت پیاده سازی پورتال های مشتریان وجود دارد که نیاز به موارد بالا به خوبی در آن ها حس می شود.

تفاوت عمده در توسعه پذیری، سهولت Customization در Microsoft CRM است. یک راهبر که آموزش های کافی را دریافت نموده باشد می تواند به راحتی موجودیت ها، فیلدها، فرم ها و گردش های کاری را در کمترین زمان ممکن اجرا نماید، این در حالیست که این موارد در Sharepoint پیچیدگی بیشتری دارند.

 

4- بازار کار

بازار کار برای این نرم افزارها، تحلیل گران آن ها و برنامه نویسانشان با آنچه در دنیا وجود دارد اندکی متفاوت است. با توجه به نوع Licensing محصولات مایکروسافت، گرایش در دنیا به سمت نرم افزارها و سیستم های Open Source است. در حالی که در ایران با توجه به عدم رعایت قوانین کپی رایت این گرایش کاملاً برعکس است.

در بین این دو نرم افزار نیز با توجه به قدمت شرکت های ارائه دهنده خدمات Sharepoint و تعداد آن ها در ایران، بازار کار اندکی برای Microsoft CRM کمتر از Microsoft Sharepoint به نظر می رسد. هرچند آمارهای رسمی در این باره وجود ندارد، ولی مشاهدات میدانی و شناخت و ارتباط با شرکت های این دو زمینه این حدس را برای من به وجود آورده است.

مایکروسافت جهت یکپارچه سازی و استفاده از Sharepoint در سیستم Dynamics CRM کامپوننتی به نام List component منتشر نموده است که می توانید از این پیوند آن را دریافت نمایید.

در پایان همه این موارد نظرات شخصی بنده هستند و کارشناسان دیگر در این زمینه ممکن است نظرات کاملاً متفاوتی داشته باشند.

 

نظرات
 1. سید مهدی آقامحمدی 09:00 روز 10 اسفند

  درین صورت شما کدامیک را برای شرکتها مفیدتر میدانید؟

 2. پیمان آقازاده 11:52 روز 10 اسفند

  این سوال مثل نسخه ای واحد نیست که بشه برای هر شرکتی اعمال کرد. بایستی نیازها و فرایندهای سازمان ها و شرکت ها مختلف سنجیده بشه و بر اساس اونها تصمیم گیری بشه.

 3. ا آزادی 05:55 روز 12 اسفند

   تشکرمطلب بسیار مفیدی است

 4. علیرضا خراسانی 12:19 روز 17 اسفند

  انصافن مقاله قشنگی بود

 5. حسین بیوک آقازاده 12:03 روز 07 آبان

  ممنون :)