آشنایی با نوع جدید فیلد

تا نسخه 2016، همواره موجودیت‌های آماده مزیت استفاده از فیلد نوع مشتری را داشته‌اند. این درحالی است که موجودیت‌های سفارشی از این امکان محروم بوده‌اند. این موضوع باعث می‌شد تا یک موجودیت از طریق فقط یک فیلد Lookup امکان اتصال به شخص و شرکت را داشته باشد. از طرفی دیگر فعالیت‌های متصل به این موجودیت‌ها در هر دو فرم شخص و شرکت نمایش داده می‌شدند. برای مثال اگر یک شخص از طریق فیلد Account Name به یک شرکت وصل شده باشد، فعالیت‌های هر دو نمایش داده می‌شود.

 

فیلد مشتری 

 

موجودیت‌هایی مانند سفارش، فاکتور، فرصت و درخواست‌های خدمات همه فیلدی از نوع Customer دارند، که برای مثال اگر مشتری آن رکوردها از نوع شخص انتخاب شود، و خود شخص نیز به یک شرکت وصل باشد، همه فعالیت‌ها در هر دو رکورد نمایش داده خواهد شد. در شکل زیر فعالیت‌های مرتبط با یک درخواست خدمات را مشاهده می‌کنید که از طریق فیلد ذکر شده در شرکت نیز نمایش داده می‌شوند.

 

خاصیت Rollup 

 

آن‌چه که گفته شد قابلیت بسیار خوبی است، ولی اگر بخواهیم برای یک موجودیت جدید این قابلیت را داشته باشیم چه باید کرد؟ تا نسخه 2016 و حتی تا SP1 این امکان میسر نبود، ولی در نسخه 365 این امکان ایجاد شده است. در این نسخه امکان اضافه کردن فیلدی از نوع جدید به نام Customer فراهم شده است. بنابراین اگر فیلدی از این نوع برای یک موجودیت جدید تعریف شود، فعالیت‌های آن به اصطلاح در شخص و شرکت مرتبط Rollup خواهند شد.

 

فیلد مشتری

 

نظرات
  1. علیرضا خراسانی 03:28 روز 09 مرداد

    سلام و تشکر از مطالب مفید سایت