بهترین پورتال مشتریان متصل به CRM

با افزوده شدن امکانات جدید در CRM 2016، به جرأت می‌توان گفت که مایکروسافت به دنبال بهبود تجربه مشتری و استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. افزون بر آن، خریداری مجموعه ADX Studio به عنوان یکی از بهترین راهکارهای پورتال مشتریان، قابلیت‌های مایکروسافت CRM را برای راه‌اندازی سلف‌سرویس‌های مشتریان افزایش داده است. این موضوع کانال ارتباطی به‌روزی را برای مشتریان جهت پیگیری عملیات انجام شده فراهم می‌آورد.

برای معرفی ADX Studio، سراغ چند سوال اساسی می‌رویم:

 

ADX Studio چیست؟

یک پورتال متصل به وب که از مایکروسافت CRM به عنوان هسته مرکزی استفاده می‌کند. این پورتال‌ها برای مشتریان یا پرسنل (پورتال داخلی) قابل استفاده هستند. تمام اطلاعات وارد شده در پورتال در Dynamics CRM ذخیره گشته و تمام اطلاعات مورد نیاز نیز از این هسته تأمین می‌گردد.

بسیاری از گردش‌های و چرخه‌ها به شکل آماده در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، تا به راحتی بتوانند پورتالی را راه‌اندازی نمایند. تمام امکانات این‌گونه پورتال‌ها از داخل CRM و با کم‌ترین کدنویسی قابل دسترسی است:

 • امنیت اطلاعات از طریق عبور از چند لایه امنیتی به خوبی حفظ شده و داده‌های CRM به شکل ناموزون در فضای وب منتشر نمی‌شوند.
 • دسترسی به اطلاعات CRM از طریق کنترل‌های پیش‌فرض مانند فرم‌ها، لیست‌ها، اکشن‌ها و دسترسی‌ها که تماماً از طریق CRM کنترل می‌شود.
 • CMSای مجهز برای انتشار و پیگیری محتوا در پورتال، که هم از طریق CRM و هم از طریق خود پورتال تمامی قابلیت‌ها را در اختیار مدیر سایت قرار می‌دهد.
 • طراحی واکنش‌گرا، که در موبایل و تبلت نیز به خوبی نمایش داده می‌شود.
 • پلتفرم‌هایی برای مدیریت مشتریان، وبلاگ‌ها و تالارها، مدیریت شرکا و امکاناتی برای e-commerce از جمله امکانات گسترده این پورتال‌ها هستند.

 

عملکرد پورتال‌ها به چه شکل است؟

شکل زیر شمایی کلی از عملکرد این پورتال‌ها را نمایش می‌دهد. کادر سمت چپ، نمایش دهنده یک Microsoft CRM سنتی است که در ارتباط با Active Directory، SQL Server و Exchange عمل می‌نماید. پورتال به عنوان یک اپلیکیشن تحت وب بر روی یک IIS نصب شده و به CRM متصل می‌شود. سپس کاربران خارجی می‌توانند از طریق پورتال و دسترسی‌های مدیریت شده داده‌ها را دریافت نمایند.

 

معماری پورتال

 

با توجه به این‌که در نسخه‌های آتی این پورتال به عنوان بخشی از راهکارهای مایکروسافت ارائه خواهد شد، نصب و راه‌اندازی بسیار سریع و راحتی پیش‌بینی می‌شود. همچنین امکانات پشتیبانی آن نیز در قیاس با حالت فعلی، بسیار بیشتر خواهند شد. همچنین لازم به ذکر است که، در نسخه‌ فعلی و نسخه‌های پیشین استفاده از پورتال نیازمند استفاده از لایسنسی خاص است.

وبسایت مدیریت ارتباط با مشتریان، نمونه‌ای از راه‌اندازی یک وبسایت اجتماعی به کمک ADX Studio است. در مطالب بعدی، امکانات این راهکار بیشتر شرح داده خواهد شد.

 

نظرات
 1. ا آزادی 14:21 روز 21 مهر

  سلام و تشکر از مطلب خوبتون.این پرتالها لایسنسینگ هم دارند؟

 2. پیمان آقازاده 12:46 روز 25 مهر

  بله. لایسنسهای گرونی هم دارن. ولی داخل ایران لایسنسهای ارزونی هم میشه پیدا کرد.